Tagi: darowizny doliczane przy zachowku

Kogo należy pozwać o zapłatę zachowku?

W pierwszej kolejności zobowiązani do zapłaty zachowku, zgodnie z art. 991 par 2 Kodeksu cywilnego są spadkobiercy. Nie ma znaczenia, czy spadkobierca został powołany do spadku z ustawy, czy na podstawie sporządzonego przez spadkodawcę testamentu.

Czytaj dalej

Których darowizn przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku?

Aby określić substrat zachowku, który jest niezbędnym do ustalenia wysokości należnego zachowku, należy doliczyć do spadku wartość poczynionych przez spadkodawcę zapisów windykacyjnych oraz niektórych darowizn.

Czytaj dalej

Strategia i realizacja: Marketing Kancelarii