Zachowek

Co przerywa bieg terminu przedawnienia zachowku?

W ostatnim wpisie pt. “Przedawnienie zachowku – czyli, jak długo po śmierci spadkodawcy można ubiegać się o zachowek? była mowa o tym, w jakim czasie roszczenie o zapłatę lub uzupełnienie zachowku ulega przedawnieniu. Pomimo ustawowo określonego terminu, który w chwili obecnej wynosi 5 lat, zdarzają się sytuację, że termin przedawnienia rozpoczyna biec na nowo z uwagi na fakt, iż został przerwany.

Bieg terminu przedawnienia roszczenia o zachowek przerywa się:

  • przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
  • przez wszczęcie mediacji;
  • przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, czyli np.;

– złożeniu pozwu o zapłatę zachowku;

– złożenie przez uprawnionego do zachowku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy (przerywa bieg terminu przedawnienia jego roszczenia o zachowek należny od spadkobiercy ustawowego);

– złożenie wniosku do próby ugodowej w celu zapłaty zachowku;

– zgłoszenie zarzutu nieważności testamentu, jednakże w tym przypadku dochodzi jedynie do przerwania biegu przedawnienia pomiędzy zgłaszającym, a osobą wobec, której zarzut został podniesiony.

Jeżeli dojdzie do przerwania biegu przedawnienia, termin 5-letni zaczyna biec na nowo.

Co zawiesza bieg terminu przedawnienia zachowku? 

Polski ustawodawca przewidział również sytuację, w której bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, dotyczy to:

  • roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej;
  • roszczeń, które przysługują osobom niemającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę – przez czas sprawowania przez te osoby opieki lub kurateli;
  • roszczeń, które przysługują jednemu z małżonków przeciwko drugiemu – przez czas trwania małżeństwa;
  • roszczeń, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może ich dochodzić przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju – przez czas trwania przeszkody.

Proszę pamiętać o możliwości skorzystania ze środków, które przerywają bieg terminu przedawnia roszczenia o zachowek, bowiem termin ten jest stosunkowo krótki, a ustawodawca nie przewidział możliwości jego przywrócenia.

 

 

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button