Zachowek

Darowizna na jedno z dzieci – jako podstawa do dochodzenia roszczeń zachowkowych

Z praktycznego punktu widzenia chciałam w tym miejscu rozwinąć zagadnienie prawne dotyczące dokonywania przez spadkobierców darowizn lub darowizny na jedno z wybranych dzieci z pozostawieniem pozostałych z tzw: pustą schedą spadkową.

W świetle art. 1000 k.c. wiemy, iż jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkobiercy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku (…).

Jeżeli zatem spadkobierca dokonał darowizny wyczerpującej cały spadek, uprawniony do zachowku może dochodzić od obdarowanego roszczenia w granicach określonych w art. 1000 k.c.

Zatem na bardzo często zadawane pytanie od Naszych klientów czy jedynie na podstawie testamentu sporządzonego na rzecz jednego ze spadkobierców istnieje podstawa do dochodzenia przez pozostałych roszczeń zachowkowych – jednoznacznie i z praktycznego punktu widzenia odpowiadam, że nie.

Również darowizny dokonane za życia spadkodawcy na rzecz jednego z obdarowanych stanowią prawną i możliwą do dochodzenia drogę celem zasądzenia przez Sąd spłaty zachowkowej. Zatem pokrzywdzenie pozostałych spadkobierców poprzez stworzenie na chwilę otwarcia spadku tzw. pustej schedy spadkowej – (stanowiącej niekiedy obejście prawa) nie zamyka drogi dla pozostałych spadkobierców do uzyskania ustawowego prawa do zachowku, który im z racji pokrewieństwa względem spadkodawcy przysługuje.

Z praktycznego punktu widzenia w Kancelarii w takich przypadkach dokonujemy wykazania tych przesłanek, następnie obligatoryjnie powołujemy biegłego sądowego z listy biegłych sądowych i obliczamy wartość darowizny, następnie wyliczamy wartość zachowku według kolejności i zasad ustawowych – i dochodzimy sporego roszczenia.

Samemu bez wsparcia profesjonalisty można łatwo popełnić formalne bądź merytoryczne błędy skutkujące oddaleniem bądź odrzuceniem pozwu, dlatego polecam konsultację z praktykiem a najlepiej osobą z doświadczeniem procesowy w tej materii.

W odpowiedzi na zapytania klientów na stronie kancelarii Bona Artis udostępniamy również wzory pism procesowych tj. pozwów zachowkowych.

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach na temat Państwa problemów dotyczących prawa spadkowa. Bądźcie z nami na bieżąco!

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button