Dziedziczenie ustawowe
Dziedziczenie długów alimentacyjnych
Dziedziczenie w znaczeniu prawnym polega na wejściu spadkobiercy w sytuację prawną spadkodawcy, która polega w szczególności na nabyciu praw i obowiązków majątkowych , których podmiotem był spadkodawca. W obecnym stanie prawnym istnieją dwie możliwości dziedziczenia:
- dziedziczenie ustawowe – mamy z nim do czynienia w przypadku kiedy spadkodawca nie sporządził testamentu albo testament jest nieważny, albo gdy osoby powołane do dziedziczenia nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami.
- dziedziczenie testamentowe – testament może obejmować rozrządzenie majątkiem tylko jednego spadkodawcy, nie można więc sporządzać testamentów wspólnych.
Różnica pomiędzy obowiązkiem alimentacyjnym a długiem alimentacyjnym
W pierwszej kolejności odróżnić trzeba dwa pojęcia jakimi są dług alimentacyjny i obowiązek alimentacyjny bowiem długi alimentacyjne wchodzą w skład spadku i mogą być egzekwowane przez uprawnionego do alimentów od spadkobierców zmarłego natomiast obowiązek alimentacyjny nie wchodzi w skład spadku i nie podlega dziedziczeniu. Obowiązek alimentacyjny obciąża dzieci, wnuki przed wstępnymi – rodzicami, dziadkami, wstępnych przed rodzeństwem, ale równocześnie krewnych bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Krewni w linii prostej zobowiązani są do wzajemnej alimentacji, jeżeli osoba do tego uprawniona znajduje się w potrzebie. Zakres tego obowiązku kształtuje się różnie i obejmuje on środki niezbędne do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb życiowych. Przy ustalaniu zakresu alimentów należy brać pod uwagę zarówno potrzeby uprawnionego, jak i możliwości zobowiązanego. Pojęcie długu alimentacyjnego wyjaśnić można jako zobowiązanie, wynikające z niezapłaconych alimentów, których osoba zobowiązana nie uiszcza na rzecz dzieci lub dziecka.
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego, należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy, należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 roku o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, a także należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 roku o funduszu alimentacyjnym wygasają.
Przedawnienie długów alimentacyjnych
Długi alimentacyjne, tak jak i inne zobowiązania pieniężne ulegają przedawnieniu. I zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 137 krio termin przedawnienia roszczeń alimentacyjnych wynosi trzy lata.
Podsumowanie
Nie jest możliwe żądanie od spadkobierców alimentów za okres przypadający po śmierci zobowiązanego.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej z zakresu prawa spadkowego, nasza kancelaria jest do Państwa dyspozycji. Oferujemy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania spadkowego.
telefon: 12 307 14 04
formularz kontaktowy