Zachowek

Jak liczyć bieg terminu na oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku?

Podczas praktyki pracy w kancelarii niezwykle często spotykamy się z różnymi zapytaniami Klientów z zakresu prawa spadkowego. Jednym z takich zagadnień jest moment rozpoczęcia sześciomiesięcznego biegu terminu na oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Dość powszechne przyjmowane jest, iż wyżej wskazany termin liczyć należy od momenty śmierci spadkodawcy. Mimo, że najczęściej faktycznie będzie on tak obliczany nadmienić należy, że nie jest to wcale regułą. Zgodnie z art. 1015 Kodeksu Cywilnego „oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Będzie to zatem moment, kiedy spadkobierca powziął wiarygodną informację o tym, że został powołany do spadkobrania – ustawowego bądź też testamentowego. Bez znaczenia pozostaje świadomość spadkobiercy o rozpoczęciu biegu terminu.

W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu dochodzi do dziedziczenia z mocy samej ustawy. W sytuacji zachowania więzi rodzinnych, o śmierci osoby bliskiej najczęściej dowiadujemy się już tego samego dnia – co jednak nie jest oczywiste w przypadku utracenia kontaktu z osobą spokrewnioną. W takiej sytuacji dowiedzenie się o tym fakcie może być znacznie opóźnione.

Omawiany termin będzie biec na spadkobiercy, który dziedziczy w dalszej kolejności dopiero od momentu, kiedy dowiedział się, że spadkobierca dziedziczący w pierwszej kolejności został wyłączony ze spadkobrania – czyli m.in. w momencie odrzucenia przez niego spadku bądź też uznania go za osobę niegodną dziedziczenia.

Jeśli zmarły pozostawił testament, to bieg terminu wyrażonego w art. 1015 Kodeksu Cywilnego liczyć należy od dowiedzenia się o jego istnieniu – jednak nie wcześniej niż od śmierci spadkodawcy.

Podsumowując – początek oraz koniec biegu terminu do złożenia oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku dla każdego spadkobiercy należy ustalać indywidualnie – dla każdego powołanego do dziedziczenia omawiany termin biegnie de facto odrębnie. Oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku można złożyć w Sądzie lub u notariusza.

Dodać należy, że zgodnie z art. 1015 §2 Kodeksu Cywilnego brak oświadczenia spadkobiercy w objaśnianym terminie skutkuje z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Z uwagi na zawiłości spraw spadkowych zawsze przed złożeniem oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku warto skontaktować z radcą prawnym lub adwokatem.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej z zakresu prawa spadkowego, nasza kancelaria jest do Państwa dyspozycji. Oferujemy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania spadkowego.

telefon: 12 307 14 04
formularz kontaktowy

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button