Zachowek

Jak odrzucić spadek?

W jednym z pierwszych wpisów na blogu pt. “komu przysługuje zachowek i kiedy przysługuje zachowek?” wskazałam, że w polskim prawie zostało przewidzianych kilka sytuacji, w których, pomimo że jesteśmy krewnymi zmarłego uprawnienie o wypłatę zachowku nie będzie przysługiwało, jednym z nich jest odrzucenie spadku.

Co oznacza odrzucenie spadku?

Poprzez odrzucenie spadku spadkobierca, który spadek odrzucił zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. W takim przypadku w miejsce spadkobiercy, wstępują jego zstępni, a w przypadku braku zstępnych –  pozostali spadkobiercy ustawowi.

W jakim terminie odrzucić spadek?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim tytule powołania. Istotnym jest, że dzień, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim tytule powołania nie zawsze będzie (pomimo takiej praktyki) dniem śmierci spadkodawcy, czy też ogłoszenia testamentu

Brak oświadczenia w powyższym terminie skutkować będzie przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W jaki sposób odrzucić spadek?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć zarówno przed notariuszem, jak i przed sądem. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć zarówno ustnie, jak i pisemnie, z tym, że w takim przypadku musi ono zostać urzędowo poświadczone.

Powyższe oświadczenie można złożyć również przez pełnomocnika, a pełnomocnictwo do jego złożenia powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Ile kosztuje odrzucenie spadku? 

Koszty związane z odrzuceniem spadku są różne w zależności od tego, czy ma to miejsce przed sądem, czy też przed notariuszem i tak:

  1. Przed sądem – 50 złotych tytułem wpisu + 5 złotych tytułem opłaty za dokonanie rejestracji w Rejestrze Spadkowym;
  2. Przed notariuszem – 50 złotych tytułem sporządzenia aktu notarialnego +  VAT oraz 6 złotych za każdą stronę wypisu.

Ile trwa odrzucenie spadku?

Odrzucenie spadku przed notariuszem odbywa się w trakcie jednego spotkania, a termin jego wyznaczenia jest uzależniony od działania konkretnej Kancelarii notarialnej i wynosi około kilku dni

Odrzucenie spadku przed Sądem również odbywa się w trakcie jednego posiedzenia, a termin w jakim zostanie on wyznaczony wynosi około kilku tygodni.

 

 

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button