Zachowek

Określanie wartości darowizny przy roszczeniu o zachowek

Konsultując sprawy z zakresu zachowku niekiedy natykamy się na pytania ze strony naszych Klientów, czy np. ewentualne inwestycje na otrzymanej w drodze darowizny nieruchomości nie przyczynią się do zwiększenia wymiaru ewentualnego roszczenia zachowkowego w przyszłości.

Odpowiedź na powyższe obawy znajdziemy w przepisach regulujących instytucję zachowku. Zastosowano tam bowiem często spotykaną w przepisach Kodeksu Cywilnego konstrukcję polegającą na ustaleniu wartości przedmiotu darowizny „według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku”. Oznacza to, iż otrzymując przykładowo niezabudowaną nieruchomość gruntową, w drodze darowizny od przyszłego spadkodawcy, w razie wytoczenia powództwa o zapłatę z tytułu zachowku, wartość darowizny zostanie obliczona dla niezabudowanej działki w momencie orzekania. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku otrzymania nieruchomości rolnej i uzyskiwania z niej pożytków w postaci plonów – nie będą one uwzględnione przy obliczaniu wartości darowizny przy ustalaniu zachowku.

Określeniem wartości darowizny w momencie ustalania zachowku musi zająć się powołany przez Sąd biegły. W przypadku nieruchomości wartość zostanie określona w oparciu o wyliczoną wartość dla metra kwadratowego gruntu/lokalu o danym standardzie, w danej okolicy.

Przyjmując darowiznę, jeżeli obawiamy się wytoczenia przeciwko nam roszczenia z tytułu zachowku w przyszłości, warto zadbać o odpowiednie udokumentowanie stanu otrzymywanego przedmiotu – w szczególności, jeżeli jest to przedmiot, na który można poczynić nakłady, jak np. wymieniona już nieruchomość.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią w celu skonsultowania swojej sytuacji w razie potencjalnego roszczenia o zachowek.

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button