Zachowek
Określenie szacunkowej wartości nieruchomości – do pozwu o zachowek

Określenie szacunkowej tj.: orientacyjnej kwoty nieruchomości będącej w sprawie o roszczenia majątkowe podstawą do określenia wysokości roszczenia zachowkowego – jest jednym z warunków koniecznych do założenia sprawy (wszczęcia postępowania).
Powództwo o zasądzenie zachowku podobnie jak każda sprawa o zapłatę należy do kategorii spraw majątkowych – zatem niezbędne jest określenie wartości przedmiotu sporu. W odróżnieniu od zwykłych spraw o zapłatę np. wynikających z zawartych umów bądź niezapłaconych faktur – w sprawie o zachowek najczęściej z praktycznego punktu widzenia musimy określić wartość, aktualną cenę nieruchomości już w momencie kierowania sprawy do właściwego Sądu.
Z praktycznego już ponad 20 letniego bagażu doświadczeń nie zalecam na tym etapie postępowania dokonywanie zlecenia biegłemu z uprawnieniami do spraw szacowania nieruchomości sporządzenia takiego dokumentu, bowiem opinia wykonana przed postępowaniem procesowym korzysta jedynie z waloru tzw. opinii prywatnej, która w momencie złożenia przez stronę pozwaną zarzutów w zakresie jej sposobu wykonania bądź wyniku oszacowania traci moc dowodową w dalszym etapie postępowania.
Jedynie pełna zgoda przeciwników procesowych utrzymuje jej walor dowodowy. Powyższa sytuacja zdarza się niezwykle rzadko a raczę powiedzieć, iż w swojej 20 letniej praktyce – nie natknęłam się na taką sytuację.
Z doświadczenia zalecam w takiej sytuacji złożenie w treści pozwu zachowkowego- właściwie sporządzonego wniosku dowodowego z opinii biegłego sądowego z listy biegłych sądowych właściwego Sądu Okręgowego łącznie co jest również warunkiem koniecznym szeroko zakrojoną tezą dowodową, którą następnie w trakcie procesu dowodowego będziemy mogli stosownie wykorzystać w następstwie ewentualnych zarzutów składanych w trakcie postępowania dowodowego przez naszych przeciwników procesowych.
Opinia bowiem sporządzona przez biegłego sądowego z listy biegłych sądowych właściwego Sądu będzie korzystała z waloru opinii urzędowej, z którą po wyczerpaniu właściwych środków zaskarżenia – będzie musiała pogodzić się strona przeciwna.
Zatem zalecam, aby każdy pozew zachowkowy oprócz innych koniecznych części składowych posiadał również – wniosek dowodowy w postaci powołania biegłego z listy biegłych sądowych. Pozwoli to na zaoszczędzenie kosztów związanych ze sporządzaniem w mojej ocenie opinii przedsądowej, prywatnej – a z drugiej strony pomoże i umożliwi właściwe oszacowanie masy spadkowej z której wyniknie wysokość roszczenia zachowkowego przysługującego uprawnionemu spadkobiercy.
Na naszej stronie znajduje się właściwy wzór pozwu zachowkowego – do nabycia przez osoby decydujące się na prowadzenie procesu w sposób samodzielny
https://kancelaria-bonaartis.pl/klient-indywidualny/prawo-spadkowe/
Zapraszamy 🙂