Zachowek

Zachowek – kiedy się nie należy?

Zachowek – kiedy się nie należy?

Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy, iż wielu z Państwa interesuje się tematami dotyczącymi prawa spadkowego, a w szczególności – zachowku. W dzisiejszym poście wyjaśnimy Państwu jak przedstawia się krąg osób, którym zachowek nie przysługuje.

Komu należy się zachowek?

Zgodnie z art. 991 KC zachowek należy się zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Wszystkim więc osobom niewymienionych w tym przepisie, zachowek się nie przysługuje. Krąg podmiotów uprawnionych do zachowku jest węższy od kręgu spadkobierców ustawowych.

To jednak nie wszystko. Istnieją jednak inne podmioty, które nie mogą ubiegać się o zachowek m.in. osoby wydziedziczone czy niegodne dziedziczenia.

Wydziedziczenie, a zachowek:

Osoba wydziedziczona nie może ubiegać się o prawo do zachowku. Przesłanki wydziedziczenia są wymienione w kodeksie i przedstawiają się w sposób następujący:

1) uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy;

2) dopuszczenie się przez spadkobiercę względem testatora umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych względem testatora przez spadkobiercę.

Osoby niegodne dziedziczenia, a prawo do zachowku:

Kolejną grupą osób nieuprawnionych do zachowku są również osoby, które zostały uznane za niegodne dziedziczenia.  Kodeks cywilny wymienia przesłanki uznania osoby za niegodną dziedziczenia, są one następujące:

1) dopuszczenie się umyślnego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

2) nakłonienie podstępem lub groźbą spadkodawcy do sporządzenia lub odwołania testamentu;

3) umyślne ukrycie lub zniszczenie testamentu spadkodawcy; podrobienie lub przerobienie jego testamentu.

Odrzucenie spadku a zachowek:

Prawo do zachowku nie należy się również osobom, które same zrzekły się prawa do dziedziczenia podpisując umowę ze spadkodawcą, albo które odrzuciły spadek.

Małżonkowie, a zachowek:

Sąd może także wyłączyć możliwość otrzymania zachowku w stosunku do małżonka, który w chwili śmierci spadkodawcy, pozostawał z nim w separacji.

Wyjątkową okoliczność uniemożliwiającą zachowanie prawa do zachowku jest wniesienie przez spadkodawcą pozwu o rozwód z wyłącznej winy jego małżonka. Może to skutkować wyłączeniem od dziedziczenia, a co za tym idzie – pozbawieniem zachowku.

Darowizna, a zachowek:

Ostatnią już sytuacją, w której zachowek nie będzie nam przysługiwać jest otrzymanie darowizny od spadkodawcy za jego życia. Jeżeli darowizna wyniosła tyle samo, co należny zachowek, albo więcej – wtedy prawo do zachowku nam nie przysługuje.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej zachęcamy do kontaktu z komentarzach lub bezpośrednio pod nr telefonu wskazanym na stronie kancelarii.

 

 

 

 

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button