Zachowek
Zachowek – kiedy się nie należy?

Zachowek – kiedy się nie należy?
Z praktyki pracy w Kancelarii Radcy Prawnego wiemy, iż wielu z Państwa interesuje się tematami dotyczącymi prawa spadkowego, a w szczególności – zachowku. W dzisiejszym poście wyjaśnimy Państwu jak przedstawia się krąg osób, którym zachowek nie przysługuje.
Komu należy się zachowek?
Zgodnie z art. 991 KC zachowek należy się zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Wszystkim więc osobom niewymienionych w tym przepisie, zachowek się nie przysługuje. Krąg podmiotów uprawnionych do zachowku jest węższy od kręgu spadkobierców ustawowych.
To jednak nie wszystko. Istnieją jednak inne podmioty, które nie mogą ubiegać się o zachowek m.in. osoby wydziedziczone czy niegodne dziedziczenia.
Wydziedziczenie, a zachowek:
Osoba wydziedziczona nie może ubiegać się o prawo do zachowku. Przesłanki wydziedziczenia są wymienione w kodeksie i przedstawiają się w sposób następujący:
1) uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy;
2) dopuszczenie się przez spadkobiercę względem testatora umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych względem testatora przez spadkobiercę.
Osoby niegodne dziedziczenia, a prawo do zachowku:
Kolejną grupą osób nieuprawnionych do zachowku są również osoby, które zostały uznane za niegodne dziedziczenia. Kodeks cywilny wymienia przesłanki uznania osoby za niegodną dziedziczenia, są one następujące:
1) dopuszczenie się umyślnego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) nakłonienie podstępem lub groźbą spadkodawcy do sporządzenia lub odwołania testamentu;
3) umyślne ukrycie lub zniszczenie testamentu spadkodawcy; podrobienie lub przerobienie jego testamentu.
Odrzucenie spadku a zachowek:
Prawo do zachowku nie należy się również osobom, które same zrzekły się prawa do dziedziczenia podpisując umowę ze spadkodawcą, albo które odrzuciły spadek.
Małżonkowie, a zachowek:
Sąd może także wyłączyć możliwość otrzymania zachowku w stosunku do małżonka, który w chwili śmierci spadkodawcy, pozostawał z nim w separacji.
Wyjątkową okoliczność uniemożliwiającą zachowanie prawa do zachowku jest wniesienie przez spadkodawcą pozwu o rozwód z wyłącznej winy jego małżonka. Może to skutkować wyłączeniem od dziedziczenia, a co za tym idzie – pozbawieniem zachowku.
Darowizna, a zachowek:
Ostatnią już sytuacją, w której zachowek nie będzie nam przysługiwać jest otrzymanie darowizny od spadkodawcy za jego życia. Jeżeli darowizna wyniosła tyle samo, co należny zachowek, albo więcej – wtedy prawo do zachowku nam nie przysługuje.
Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej zachęcamy do kontaktu z komentarzach lub bezpośrednio pod nr telefonu wskazanym na stronie kancelarii.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej z zakresu prawa spadkowego, nasza kancelaria jest do Państwa dyspozycji. Oferujemy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania spadkowego.
telefon: 12 307 14 04
formularz kontaktowy