Zachowek

Zgodny dział spadku – szybki sposób na podział spadku

Sprawa spadkowa przebiega w dwóch etapach, pierwszy z nich to stwierdzenie nabycia spadku – polega on na określeniu kto jest spadkobiercą i w jakiej części dziedziczy. Drugi natomiast to przedmiot dzisiejszego wpisu – dział spadku, którego celem jest konkretny podział poszczególnych składników majątku spadkodawcy.

Tryby podziału spadku

W myśl art. 1037 §1 Kodeksu cywilnego dział spadku może nastąpić:

– na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców,

– na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami.

Dział spadku na mocy umowy spadkobierców

Dział spadku na mocy umowy spadkobierców to nic innego jak zgodny dział spadku. Warunkiem sine qua non dokonania takiego działu spadku jest zgoda wszystkich spadkobierców w zakresie warunków i sposobu dokonania działu spadku. Jeśli zatem choćby jedne z nich żądał działu w trybie sądowym wówczas zostaje wyłączona możliwość umownego działu.

Umowa o dział spadku

O tym, czy dział spadku będzie obejmował jego całość czy tylko część decydują zgodnie spadkobiercy. Przepisy prawa nie zawierają w tym aspekcie żadnych specjalnych wymagań. Ważne jest jednak aby umowa o dział spadku zawierała jakie elementy wchodzące w skład spadku przypadają poszczególnym spadkobiercom.

Co do zasady umowa o dział spadku może zostać zawarta w dowolnej formie. Wyjątki ex lege wprowadza §2 i 3 art. 1037 Kodeksu cywilnego, które stanowią, że jeżeli jednak do spadku należy nieruchomość umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego  a gdy do spadku należy przedsiębiorstwo, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeżeli jednak w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość albo przedsiębiorstwo jest objęte zarządem sukcesyjnym, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Kolejna rzecz warta podkreślenia to fakt, iż na podstawie umowy o dział dzieli się jedynie aktywa, podział pasywów jest natomiast konsekwencją dokonanego podziału. Wynika z tego fakt, że spadkobierczynie mogą podzielić między siebie długów wchodzących w skład spadku ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich – taki skutek może wynikać tylko między spadkobiercami.

Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszego bloga, który jest tworzony celem przekazania wszelkich niezbędnych informacji o prawie spadkowym.

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button