Zachowek

Czy darowizna wlicza się do zachowku?

Obliczanie zachowku to skomplikowany i czasochłonny proces. Warto wiedzieć, jakie rzeczy podlegają przy tym zaliczeniu. W dzisiejszym wpisie opowiemy o darowiznach. Które z nich bierzemy pod uwagę przy obliczaniu zachowku, a które pomijamy?

Jeżeli są Państwo zainteresowani zagadnieniem obliczania zachowku, zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem na ten temat.

Wartość przedmiotu darowizny.

Na wstępie warto zaznaczyć, że wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku (art. 995 par. 1 Kodeksu Cywilnego).

Co mówi ustawa?

Art. 994 Kodeksu Cywilnego wyraźnie mówi, że przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych. Oznacza to, że podarowanie książki na urodziny, modnej bluzki na Dzień Matki czy kosza słodyczy na Dzień Dziecka nie będzie zaliczało się do spadku, gdyż są to małe darowizny, które są powszechnie akceptowane w naszym społeczeństwie. Inaczej sytuacja wygląda, gdy na osiemnaste urodziny naszego wnuka, podarujemy mu mieszkanie warte 500 000 złotych. Nie jest to drobna darowizna, będzie więc ona zaliczona do spadku.

Kolejną darowizną niepodlegającą zaliczeniu jest darowizna, dokonana przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionych do zachowku.

Darowizny w małżeństwie?

Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa. Czyli, na przykład nadzwyczaj drogi pierścionek zaręczynowy nie będzie doliczał się do spadku!

Brak zstępnych

Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał on zstępnych. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem zstępnego.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Z chęcią odpowiemy na wszelkie wątpliwości dotyczące zaliczania darowizn do zachowku.

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button