Zachowek

Czym jest zapis windykacyjny i kiedy można go ustanowić?

W kancelarii bardzo często spotykamy się z licznymi pytaniami Klientów dotyczącymi wielu aspektów prawa spadkowego. Klienci pytają o różnice pomiędzy dziedziczeniem testamentowym, a ustawowym. Pozostając w temacie testamentu często pojawia się pytanie czym jest zapis windykacyjny?

W tym miejscu warto wyjaśnić, że w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny).

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:

  1. rzecz oznaczona co do tożsamości;
  2. zbywalne prawo majątkowe;
  3. przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;
  4. ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności;
  5. ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej.

Dlaczego warto wybrać zapis windykacyjny, a nie zapis zwykły?

W przypadku tego drugiego, z chwilą otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) przedmiot zapisu nie przechodzi od razu (automatycznie) na zapisobiercę – uzyskuje on jedynie roszczenie o to, aby spadkobiercy wykonali ciążące na nich zobowiązanie. Zapis zwykły jest zatem mniej korzystny dla zapisobiercy, choć prostszy do wykonania dla spadkodawcy. Spadkodawca nie musi bowiem ponosić żadnych kosztów w związku z ustanowieniem zapisu zwykłego – może go umieścić w każdym testamencie, także w tym sporządzonym własnoręcznie.

Warto zaznaczyć, że osoba która otrzymała zapis windykacyjny może być również zobowiązana do zapłaty zachowku (czyli pewnej części spadku przysługującej najbliższym zmarłego, którzy do dziedziczenia nie zostali powołani i nie otrzymali środków w innej formie, np. w postaci darowizny za życia spadkodawcy).

Czy zapisu windykacyjnego można dokonać pod warunkiem?

Zapisu windykacyjnego nie można również dokonać pod warunkiem, takie zastrzeżenie uważa się za nieistniejące.
Przed podjęciem decyzji o rozporządzeniu majątkiem na wypadek śmierci zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, który doradzi najbardziej kompleksowe rozwiązanie.

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button