Zachowek

Kto dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Odpowiedzialność za długi spadkowe to temat, który zawsze przyciąga duże grono zainteresowanych. Wielu z Państwa chce wiedzieć, jakie są sposoby przyjęcia spadku. Dzisiejszy wpis będzie dotyczył właśnie jednego z tych sposobów, a mianowicie – przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Na wstępie należy przytoczyć art. 1030 KC, który mówi o tym, że do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku. Oznacza to, że jeżeli długi przewyższają wartość spadku, należy pokryć tę różnicę z własnego majątku. Jak nietrudno się domyślić, nie jest to najkorzystniejsza sytuacja dla spadkobiercy. Nie dość, że nic on nie otrzymał ze spadku, to jeszcze musi on spłacać długi spadkowe ze swojego majątku. Zysk jest więc dla niego znikomy. Takie rozwiązanie prowadzić może do braku chęci przyjmowania spadków. Z tej właśnie przyczyny powstał inny sposób przyjmowania spadków – z dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki niemu, spadkobierca nie będzie odpowiadał za długi spadkowe ze swego majątku, a tylko ze spadku, który otrzymał. W najgorszym wypadku wyjdzie więc on na zero (spadek, który otrzymał pokryje wszystkie długi, i nic mu już nie zostanie).

Przykładowo:

Spadek, który otrzymaliśmy wynosi 250 tysięcy złotych. Zawiera on jednak długi spadkowe, które wynoszą 300 tysięcy złotych. Przyjęcie spadku wprost oznacza, że musimy spłacić 250 tysięcy złotych ze spadku, który przyjęliśmy. A pozostałe 50 tysięcy złotych – z naszego własnego majątku. Inaczej to przebiegnie, gdy przyjmiemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W takim wypadku spłacimy 250 tysięcy złotych ze spadku i.. to wszystko. Nie musimy spłacać reszty. Nasz majątek pozostanie nietknięty.

Takie rozwiązanie zabezpiecza nas przed pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Kto więc może dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza?

Otóż – po nowelizacji Kodeksu Cywilnego z 10 października 2015r. – KAŻDY! Nie istnieje wyłączny spis osób, które mogą dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza. Każdy spadkobierca ma więc taką możliwość.

Art. 1015 KC mówi, że oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jeżeli jednak spadkobierca nie złożył takiego oświadczenia, wówczas automatycznie dochodzi do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Nie musimy więc udawać się do sądu czy notariusza.

Linia orzecznicza:

I Ns 340/17

„H. K. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po K. K. zmarłym w dniu 6 grudnia 2005 roku w L., ostatnio przed śmiercią stale zamieszkałym w miejscowości Z. w gminie B.. Wskazała, że spadkodawca nie sporządził testamentu, zaś do kręgu spadkobierców ustawowych należą żona spadkodawcy H. K. oraz pięć córek – K. P., A. P., I. K., E. D. i P. K.. Wnioskodawczyni oraz uczestniczka K. P. złożyły oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, natomiast pozostałe uczestniczki w dacie otwarcia spadku były małoletnie wobec czego z mocy ustawy przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza.”

Z uwagi na zawiłości spraw spadkowych zawsze przed złożeniem wniosku o stwierdzenie nabycia spadku lub dział spadku warto skontaktować z radcą prawnym lub adwokat

Tagi

Magdalena Matyasik-Feluś

Od 2006 roku prowadzę własną praktykę w kancelarii radcy prawnego. Posiadam prawie 20 – letnią praktykę w zawodzie radcy prawnego i prowadzeniu sporów na wokandach sądowych. Działając jako Zespół posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o zachowek, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku oraz wydziedziczenie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button